fbpx
Isıtma Sistemleri2018-09-22T11:15:24+00:00

ISITMA SİSTMELERİ

Isıtma sistemleri
kombi Bakımı

ISITMA ;

Oteller , hastaneler , yönetim binaları , endüstriyel tesisler , ofis binaları , alış veriş merkezleri , iş merkezleri , spor kompleksi , eğlence merkezi ve konutlar gibi yapılan ısıtma projelerinin yapımı ve uygulama işleri firmamızın dalları arasına girmektedir.

Isıtma sistemleri , kullanım mekanlarının istenen sıcaklıkta tutulabilmesi için iç ortamdan dış ortama {Çerçeve} olan ısı kaybının karşılanması prensibi ile çalışan sistemlerdir.

Isıtma Sistemleri Merkezi ve Lokal olarak iki’ye ayrılır.

Merkezi ısıtma genel olarak soğuk iklimlerdeki büyük yapılarda kullanılır.

Sistem kullanılacak akışkanı ısıtmak için merkezi kazan veya ısıtıcı , ısıtmış akışkanın ise dağıtımı için boru tesisatı ve ısıyı ortam havasına transfer etmek için ısı ileticilerini içerir.

Bütün sistemler suyun yada ısı akışkanı sirkülasyonun ettiren bir pompaya sahiptir.

Sıcak su, genellikle bir su deposu içinde saklanan sıcak kullanım suyu sağlamak için başka bir ısı eşanjörü’nü beslemek içinde kullanılır.

Hava kullanılan ısıtma sistemlerinde, hava kanal sistemleri boyunca dolaştırılır. Kanal sistemleri, soğutma ve klima(kombi) için de kullanılabilir ve havayı filtrelerden geçirerek temizleyebilir.

Lokal ısıtma sistemleri de genel olarak merkezi ısıtma ile aynı prensipleri taşır. Fakat burada kullanıcılar binalarını ortak (merkezi) bir sistemden değil bireysel olarak ısıtırlar.

Burada merkezi ısıtmada olduğu gibi, sıcak sulu ısıtma sistemleri kullanılabilir.

Bu durumda kullanıcılar kendi dairelerindeki radyatörleri ısıtmak için kombi veya kat kaloriferi adı verilen ısıtma cihazlarını kullanırlar.

Bu cihazlar kazanlardan daha küçük kapasiteli ve kompakt cihazlardır. Genellikle sirkülasyon pompaları cihazın üzerinde olur.

Bundan başka, klima (sıcak hava konveksiyonu),sobalar (katı yakıtlı, elektrikli veya gazyağı gibi sıvı yakıtlı) ve Şömine gibi bireysel ısınma gereçleri de günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.